Rumored
90% SPEC SCORE
$583
The Xiaomi 16 will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.56-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Xiaomi 16 Key Features
Display
6.56 inches (1200x2670 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+50+50 MP (Triple Camera)
8K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 8 Elite 2
OS
Android 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Polymer 6800mAh
Quick, 100W
Data Updated on: 01 May, 2026
Xiaomi 16 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.56 inches (~89.39% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite 2 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (3.3 GHz, Single core, Cortex X4 + 3.2 GHz, Penta Core, Cortex A720 + 2.3 GHz, Dual core, Cortex A520) |
| CPU cores | Octa core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP |
| Secondary | 50 MP |
| Tertiary | 50 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Custom Watermark, Face detection, Filters, Touch to focus |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30fps 1080p @60fps |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6800mAh |
| Charging | 100W Quick |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 3G bands | 700 / 900 / 1800 / 2100 |
| 4G bands | 1900 2100 2300 2500 2600 |
| 5G bands | 5G N1 N3 N5 N8 N28 N38 N40 N41 N48 N66 N77 N78 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 7 (802.11 a/b/g/n/ac/be/ax) 5GHz 6GHz, MIMO |
| Bluetooth | 5.4 |
| Positioning | GPS, Glonass |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Scanner (On Screen), Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi 16 Comparisons
Our Latest Blog
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.











































































