Release Date: 20 Jun, 2024
82% SPEC SCORE
$539
The Xiaomi 14 Civi comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.55-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4700 mAh battery life, you can stay... Read More
Xiaomi 14 Civi Key Features
Display
6.55 inches (1236x2750 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 4700mAh
wired, PD3.0, 67W, 100% in 40 minutes (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Xiaomi 14 Civi Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.5 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3000 nits (peak) |
| HDR | Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.55") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 50mm (telephoto), 0.64µm, PDAF Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 12 MP, 15mm, 120˚ (ultrawide), 1.12µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama, Leica lenses |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps 720p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 32 MP, 100˚ (ultrawide), 0.8µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.8µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4700mAh |
| Charging | PD3.0, 67W, 100% in 40 minutes (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 157.2 x 72.8 x 7.5 mm (6.19 x 2.87 x 0.30 in) |
| Weight | 177.6g |
| Color Options | Cruise Blue, Matcha Green, Shadow Black |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi 14 Civi Comparisons
Our Latest Blog
Wondering what new features are there in Xiaomi 14 Civi? Check out this post for some of the hidden features that Xiaomi 14 Civi come with. Read on!
Explore the top 10 Xiaomi 14 Civi Covers for ultimate protection and style. Discover durable, fashionable cases to keep your phone safe and looking great.
Discover the Xiaomi 14 CIVI unboxing and review. Explore its stunning camera features, sleek design, and innovative technology in this comprehensive guide.
Xiaomi 15T Pro Hands-On Review - from gaming to camera tests. Here’s an honest, no-fluff review of how it actually performs in daily use.
Took the Xiaomi 15T for a week-long test - from gaming to camera to battery life. Here’s a brutally honest review of how it really performs.

































































