Popular
Release Date: 25 Sep, 2025
93% SPEC SCORE
$702
The Xiaomi 17 Pro Max comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.9-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 7500 mAh battery... Read More
Xiaomi 17 Pro Max Key Features
Display
6.9 inches (1200x2608 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
HyperOS 3
Ram & Storage
12GB + 512GB
16GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 7500mAh
Wired, 100W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 17 Pro Max Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.9 inches, 116.6 cm² (~92.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 416 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 3500 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, Dolby Vision, HDR Vivid, HDR10+ |
| Protection | Xiaomi Dragon Crystal Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.22µm, dual pixel PDAF, (1/1.28") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.22µm |
| Secondary | 50 MP, 115mm (periscope telephoto), PDAF (30cm - ∞), (1/2.0") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 17mm, 102˚ (ultrawide), 0.64µm, (1/2.76") Aperture size: f/2.4 Focal length: 0.64µm |
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps, (HDR) 2160p @30/60/120fps, (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG) 1080p @30/60/120/240/960fps 720p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 21mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, HDR10+, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7500mAh |
| Charging | 100W Wired, 50W wireless, 22.5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HyperOS 3 |
Design
| Dimensions | 162.9 x 77.6 x 8 mm (6.41 x 3.06 x 0.31 in) |
| Weight | 219g |
| Color Options | Black, White, Purple, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) |
| Build | Glass front (Dragon Crystal Glass 3), aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 13 18 20 25 26 28 38 40 41 48 66 70 71 77 78 79 80 81 83 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2, DisplayPort |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































