Release Date: 01 Nov, 2023
80% SPEC SCORE
$1,015
The Xiaomi 14 comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.36-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 4610 mAh battery life,... Read More
Xiaomi 14 Key Features
Display
6.36 inches (1200x2670 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4610mAh
wired, PD3.0, 90W, QC4, 100% in 31 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 14 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.36 inches, 97.6 cm² (~89.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 3000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.2µm, dual pixel PDAF, (1/1.31") Aperture size: f/1.6 Focal length: 1.2µm |
| Secondary | 50 MP, 75mm (telephoto), PDAF (10cm - ∞) Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 50 MP, 14mm, 115˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps, (HDR) 2160p @24/30/60fps, (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG) 1080p @30/60/120/240/960fps 720p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4610mAh |
| Charging | PD3.0, 90W, QC4, 100% in 31 min (advertised) wired, 50W, 100% in 46 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 152.8 x 71.5 x 8.2 mm (6.02 x 2.81 x 0.32 in) |
| Weight | 188g |
| Color Options | Black, White, Jade Green, Pink |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame glass back or silicone polymer back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 25 28 38 40 41 48 66 75 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | 23127PN0CC, 23127PN0CG |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































