Release Date: 26 Sep, 2024
85% SPEC SCORE
$610
The Xiaomi 14T comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Decent 5000 mAh battery... Read More
Xiaomi 14T Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+12 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8300 Ultra (4 nm)
OS
Android 14
HyperOS
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, PD3.0, 67W, 100% in 45 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Xiaomi 14T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED Screen |
| Aspect Ratio | 20.9:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8300 Ultra (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.35 GHz Cortex-A715 & 3x3.20 GHz Cortex-A715 & 4x2.20 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G615-MC6 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 50mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Tertiary | 12 MP, 15mm (ultrawide), 1.12µm, (1/3.06") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Leica lens, Ultra HDR, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS, 10-bit Rec. 2020, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 25mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30/60fps, HDR10+ |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD3.0, 67W, 100% in 45 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | HyperOS |
Design
| Dimensions | 160.5 x 75.1 x 7.8 mm (6.32 x 2.96 x 0.31 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Titan Gray, Titan Blue, Titan Black, Lemon Green |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM or eSIM, eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSDPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 32 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, NavIC, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Xiaomi 14T Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.






































































