Release Date: 14 Dec, 2022
87% SPEC SCORE
$1,199
The Xiaomi 13 Pro comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.73-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Decent 4820 mAh battery life, you can stay... Read More
Xiaomi 13 Pro Key Features
Display
6.73 inches (1440x3200 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
OS
Android 13
HyperOS
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 4820mAh
wired, PD3.0, 120W, QC4, 100% in 19 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Xiaomi 13 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.73 inches, 108.9 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 522 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1900 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8550-AB Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.2 GHz Cortex-X3 & 2x2.8 GHz Cortex-A715 & 2x2.8 GHz Cortex-A710 & 3x2.0 GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 740 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 - 128GB, UFS 4.0 - 256/512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.6µm |
| Secondary | 50 MP, 75mm (telephoto), PDAF (10cm - ∞) Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 50 MP, 14mm, 115˚ (ultrawide), AF Aperture size: f/2.2 |
| Features | Leica lens, Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps (HDR) 2160p @24/30/60fps, (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 10-bit LOG) 1080p @30/120/240/960fps 1080p @1920fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4820mAh |
| Charging | PD3.0, 120W, QC4, 100% in 19 min (advertised) wired, 50W, 100% in 36 min (advertised) wireless, 10W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | HyperOS |
| Software Updates | Android 14 |
Design
| Dimensions | 162.9 x 74.6 x 8.4 mm (6.41 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 210g |
| Color Options | Ceramic White, Ceramic Black, Ceramic Flora Green, Mountain Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), aluminum frame ceramic back or silicone polymer back |
| Sim Card Types | Nano-SIM and eSIM or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 25 26 28 32 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 71 75 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer, color spectrum |
Additional Info
| Models | 2210132G, 2210132C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































