Release Date: 19 Jul, 2024
81% SPEC SCORE
$544
The HMD Skyline comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.55-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy an ultra-smooth experience, perfect for gaming and high-performance tasks. With a Good 4600 mAh battery... Read More
HMD Skyline Key Features
Display
6.55 inches (1080x2400 pixels) HD
144Hz Refresh rate
Camera
108+50+13 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm)
OS
Android 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4600mAh
wired, PD3.0, 33W, QC4
Data Updated on: 14 Apr, 2026
HMD Skyline Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.55 inches, 103.6 cm² |
| Display Type | P-OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 402 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
| HDR | HDR10 |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7435-AB Snapdragon 7s Gen 2 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (4x2.40 GHz Cortex-A78 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 710 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (Wide), PDAF |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), PDAF |
| Tertiary | 13 MP, (ultrawide) |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (Wide) |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 4600mAh |
| Charging | PD3.0, 33W, QC4 wired, 15W, Qi2 wireless, 5W reverse wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
Design
| Color Options | Neon Pink, Twisted Black |
| Water & Dust Resistance | dust and splash resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM, eSIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 20 25 26 28 32 38 40 41 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 25 28 38 40 41 48 66 71 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
Additional Info
| Models | TA-1600 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































