Release Date: 03 Jun, 2025
80% SPEC SCORE
$211
The Huawei Nova Y73 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Power through your day with Exceptional 6620 mAh battery life, you can stay powered throughout the... Read More
Huawei Nova Y73 Key Features
Display
6.67 inches (720x1604 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Kirin 710A
OS
Android 12
EMUI 12
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6620mAh
Wired, 40W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Nova Y73 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.2 cm² (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 264 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1000 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 710A |
| Fabrication process | 14nm |
| CPU | Mali (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G51 MP4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6620mAh |
| Charging | 40W Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | EMUI 12 |
Design
| Dimensions | 166.1 x 76.6 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 203g |
| Color Options | Blue, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 13 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
Additional Info
| Models | MGA-LX3 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































































