Release Date: 10 Aug, 2024
82% SPEC SCORE
$718
The Huawei nova Flip comes with HarmonyOS 4, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.94-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Average 4500 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei nova Flip Key Features
Display
6.94 inches (1136x2690 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
OS
HarmonyOS 4
Ram & Storage
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 4500mAh
wired, 66W, 100% in 40 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei nova Flip Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.94 inches, 111.4 cm² (~87% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Foldable LTPO OLED |
| PPI | 421 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), PDAF, Laser AF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 4500mAh |
| Charging | 66W, 100% in 40 min (advertised) wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 4 |
Design
| Dimensions | 169.8 x 75.4 x 6.9 mm (6.69 x 2.97 x 0.27 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Green, Pink, White, Black |
| Water & Dust Resistance | Splash/dust resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | PSD-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!

















































































