Release Date: 22 Dec, 2025
82% SPEC SCORE
$379
The Huawei nova 15 comes with HarmonyOS 6.0, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with... Read More
Huawei nova 15 Key Features
Display
6.7 inches (1084x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+12 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 8020
OS
HarmonyOS 6.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
6000mAh
Wired, 100W, SCP, UFCS, PD, PPS, QC
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei nova 15 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.3 cm² (~88.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR Vivid, 2160Hz PWM |
| Protection | Aluminosilicate glass |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 8020 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (Wide), Dual Pixel PDA, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 12 MP, 69mm (telephoto), PDAF Aperture size: f/2.4 |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, HDR Vivid |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, HDR Vivid |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 100W, , SCP, UFCS, PD, PPS, QC Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS 6.0 |
Design
| Dimensions | 161.9 x 75.5 x 7.2 mm (6.37 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 196g |
| Color Options | Black, White, Purple, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (low pressure water jets) |
| Build | Glass front, aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | PSN-AL00 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































