Release Date: 10 Jul, 2022
78% SPEC SCORE
$548
The Huawei nova 10 HarmonyOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 4000 mAh battery life, you can stay... Read More
Huawei nova 10 Key Features
Display
6.67 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
60 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm)
OS
HarmonyOS
EMUI 12 (Europe)
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 4000mAh
wired, 66W
Data Updated on: 01 May, 2026
Huawei nova 10 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | OLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 395 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 4G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 642L |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p 1080p 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 60 MP, 100˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 4000mAh |
| Charging | 66W wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | HarmonyOS |
| OS UI | EMUI 12 (Europe) |
Design
| Dimensions | 162.2 x 73.9 x 6.9 mm (6.39 x 2.91 x 0.27 in) |
| Weight | 168g |
| Color Options | Black, Silver, Green, Violet |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/a/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass |
Additional Info
| Models | NCO-AL00, NCO-LX1, NCO-LX3 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!













































































