Rumored
89% SPEC SCORE
$177
The nubia V70 will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Long-lasting 5500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without... Read More
nubia V70 Key Features
Display
6.67 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Single Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Unisoc
OS
Android 15
Ram & Storage
8GB + 256GB
Battery
5500mAh
Fast Charging, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
nubia V70 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches |
| Display Type | Color IPS Screen |
| PPI | 265 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa Core |
| GPU | Mali G57 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 50 MP, Wide Angle, AF Aperture size: ƒ/1.7 |
| Features | HDR, LED Flash |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps, UHD 1080p @ 30 fps, FHD |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 33W Fast Charging, Reverse Charging |
Sound
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Color Options | Black, Gold |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM, Nano+Nano SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
Connectivity
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint Sensor, Face Unlock, Accelerometer, Proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























