Release Date: 29 Jan, 2026
82% SPEC SCORE
$202
The Motorola Moto G17 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.72-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Extended 5200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Motorola Moto G17 Key Features
Display
6.72 inches (1080x2400 pixels) FHD
Camera
50+5 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G81 Extreme
OS
Android 15
Ram & Storage
4GB + 128GB
Battery
5200mAh
wired, 18W
Data Updated on: 01 May, 2026
Motorola Moto G17 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.72 inches, 109 cm² (~86.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 392 ppi |
| Brightness | 800 nits (typ), 1050 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G81 Extreme |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.7 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G52 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (Wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.9 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 5 MP, 19mm (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5200mAh |
| Charging | 18W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
Design
| Dimensions | 165.7 x 76 x 8.2 mm (6.52 x 2.99 x 0.32 in) |
| Color Options | Pantone: Bordeaux, Alaskan Blue, Evening Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), Plastic frame silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass, gyro |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!




















































































































