Release Date: 26 Mar, 2026
91% SPEC SCORE
$288
The iQOO Z11 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
iQOO Z11 5G Key Features
Display
6.83 inches (1260x2800 pixels) FHD
165Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8500
OS
Android 16
OriginOS 6
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 9020mAh
Wired, 90W, 44W UFCS, 55W PD/PPS
Data Updated on: 10 Apr, 2026
iQOO Z11 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 112.6 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness | 1000 nits, 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8500 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G720 MC8 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 9020mAh |
| Charging | 90W, 44W UFCS, 55W PD/PPS Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | OriginOS 6 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 76.1 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 216.5g |
| Color Options | Black, White, Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 3 4 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 34 38 39 40 41 48 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2551A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
iQOO Z11 5G Comparisons
Our Latest Blog
Explore the advanced features of iQOO 12 5G, the upcoming flagship, in our exclusive preview. Discover the future of mobile technology with iQOO 12 5G.
Planning to buy a new phone? Check out this post for iQOO 13 First Impression Unboxing and Review. Read on!
iQOO will debut its first compact flagship alongside the gaming-focused iQOO 15 Ultra in early 2026. Discover expected specs, features, and why this lineup could redefine flagship smartphones.
Candidly confused between iQOO Z10 vs Vivo T4? Here is an in-depth comparison of the specs, performance, camera, battery, and more to decide for you
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.






























































