61% SPEC SCORE
$77
The Itel Flip One ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 2.4-inches display. With a Average 1200 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $77 this device is Entry-level and it’s offers incredible value, blending... Read More
Itel Flip One Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
Camera
0.08 MP (Single Camera)
0.08 MP Selfie
Hardware
MediaTek
Ram & Storage
8MB + 8MB
Battery
Li-Po 1200mAh
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Itel Flip One Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches |
| Display Type | QQVGA |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek |
Storage
| Memory | 8MB + 8MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 0.08 MP |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 0.08 MP |
Battery
| Battery Capacity | 1200mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Design
| Dimensions | 81 x 70 x 7.8 mm (3.19 x 2.76 x 0.31 in) |
| Weight | 0.3g |
| Color Options | Orange, Blue, Black |
| Sim Card Types | Dual Sim, GSM+GSM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Itel Flip One Comparisons
Our Latest Blog
Looking for a flip phone on a budget? Check out this post for the best 6 flip smartphones under 50000 that you would love to have for sure. Read on
Itel launched S25 and S25 Ultra ahead of Samsung. Check out this post for features, specs, and release dates of Itel S25 series Ultra and Itel S25. Read on
Get a first look at the Infinix Zero Flip! Unbox the latest foldable phone and discover its sleek design, powerful features, and impressive performance.
Wondering what improvements Samsung brought with One UI 8.5? Check this post for the Samsung’s latest functionality expansion in One UI 8.5. Read on!
One handed usage takes a back seat as Samsung shifts its focus to AI in its newest release on One UI. Learn about key features and UI improvements here.



























