Release Date: 20 Jun, 2024
81% SPEC SCORE
$340
The Oppo F27 Pro Plus 5G comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Oppo F27 Pro Plus 5G Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 7050 (6 nm)
OS
Android 14
ColorOS 14
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, PD, 67W, 56% in 20 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo F27 Pro Plus 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 950 nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 7050 (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G68 MC4 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 64 MP, (wide), 0.7µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120/480fps 720p @960fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | PD, 67W, 56% in 20 min (advertised) wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | ColorOS 14 |
Design
| Dimensions | 162.7 x 74.3 x 7.9 mm (6.41 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 177g |
| Color Options | Blue |
| Water & Dust Resistance | dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 28 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 0.97 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































