Release Date: 07 May, 2024
71% SPEC SCORE
$72
The Nokia 3210 Series 30+ ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a compact 2.4-inches display. With a Good 1450 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $72 this device is budget-friendly and it’s offers incredible value,... Read More
Nokia 3210 Key Features
Display
2.4 inches (240x320 pixels) Lower_than_HD
Camera
2 MP (Single Camera)
Hardware
Unisoc T107 (22 nm)
OS
Series 30+
Ram & Storage
64MB + 128MB
Battery
Li-Ion 1450mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 3210 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2.4 inches, 17.8 cm² (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 167 ppi |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T107 (22 nm) |
| Fabrication process | 22nm |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A7 |
Storage
| Memory | 64MB + 128MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1450mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Series 30+ |
Design
| Dimensions | 122 x 52 x 13.1 mm (4.80 x 2.05 x 0.52 in) |
| Color Options | Scuba Blue, Y2K Gold, Grunge Black |
| Build | Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 1 3 5 8 28 38 39 40 41 1 3 5 8 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





















































