78% SPEC SCORE
$14
The Nokia 105 (2024) RTOS ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a pocket-sized 2-inches display. With a Decent 1000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price starting at $14 this device is Wallet-friendly and it’s offers incredible value,... Read More
Nokia 105 (2024) Key Features
Display
2 inches (120x160 pixels) Lower_than_HD
OS
RTOS
Ram & Storage
4MB + 4MB
Battery
Li-Ion 1000mAh
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Nokia 105 (2024) Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 2 inches, 12.4 cm² (~21.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | TFT LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| PPI | 100 ppi |
Storage
| Memory | 4MB + 4MB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | None camera |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
Battery
| Battery Capacity | 1000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | RTOS |
Design
| Dimensions | 115.5 x 49.5 x 14 mm (4.55 x 1.95 x 0.55 in) |
| Weight | 775g |
| Color Options | Black, Blue, Purple |
| Water & Dust Resistance | Splash resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| Positioning | No |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































