Release Date: 08 Aug, 2024
88% SPEC SCORE
$395
The OnePlus Nord 4 5G comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.74-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a All-day 5500 mAh battery life, you can... Read More
OnePlus Nord 4 5G Key Features
Display
6.74 inches (1240x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
OxygenOS 14.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 5500mAh
wired, PPS, 100W, 100% in 28 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord 4 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.74 inches, 109.7 cm² (~90% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2150 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 732 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 25mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | PPS, 100W, 100% in 28 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OxygenOS 14.1 |
Design
| Dimensions | 162.6 x 75 x 8 mm (6.40 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 200g |
| Color Options | Obsidian Midnight, Mercurial Silver, Oasis Green |
| Water & Dust Resistance | waterproof and dustproof |
| Build | Glass Front, aluminum frame aluminum back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 1 3 4 5 8 28 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 12 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA 1 3 5 8 28 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2663 |
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































