Release Date: 30 Apr, 2022
86% SPEC SCORE
$209
The OnePlus Nord CE 2 Lite 5G comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.59-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
OnePlus Nord CE 2 Lite 5G Key Features
Display
6.59 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
64+2+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm)
OS
Android 12
OxygenOS 13
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 33W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE 2 Lite 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 104.5 cm² (~84.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 401 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM6375 Snapdragon 695 5G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (2x2.2 GHz Kryo 660 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 660 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 619 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 64 MP, 26mm (wide), 0.7µm, PDAF Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.7µm |
| Secondary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Tertiary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 33W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | OxygenOS 13 |
| Software Updates | Android 13 |
Design
| Dimensions | 164.3 x 75.6 x 8.5 mm (6.47 x 2.98 x 0.33 in) |
| Weight | 195g |
| Color Options | Black Dusk, Blue Tide |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 1 3 4 5 7 8 19 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA 1 28 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2381, CPH2409 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!


















































