Release Date: 05 Aug, 2023
87% SPEC SCORE
$226
The OnePlus Nord CE3 Android ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Decent 5000 mAh battery life, you can stay... Read More
OnePlus Nord CE3 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) HD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm)
OS
Android
Ram & Storage
8GB + 128GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 5000mAh
wired, 80W, 1-61% in 15 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
OnePlus Nord CE3 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108 cm² (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Fluid AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 394 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm Snapdragon 782G (6 nm) |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Adreno (1x2.7 GHz Cortex-A78 & |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 642L |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 24mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 80W , 1-61% in 15 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android |
| Software Updates | OxygenOS 13.1 |
Design
| Dimensions | 162.7 x 75.5 x 8.2 mm (6.41 x 2.97 x 0.32 in) |
| Weight | 184g |
| Color Options | Aqua Surge, Gray Shimmer |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE (CA) / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, temperature |
Additional Info
| Models | CPH2569 |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Turbo Charger, Warranty Card |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































