Release Date: 28 May, 2024
88% SPEC SCORE
$376
The Realme GT 6T comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Long-lasting 5500 mAh battery life, you can stay... Read More
Realme GT 6T Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5500mAh
wired, 120W, 1-50% in 10 min (advertised)
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Realme GT 6T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7675 Snapdragon 7+ Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 732 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 - 128GB, UFS 4.0 - 256/512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 120W, 1-50% in 10 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.7 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Fluid Silver, Miracle Purple, Razor Green |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | RMX3853 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme GT 6T Comparisons
Our Latest Blog
Explore the top 10 Realme GT 6T covers and cases to keep your phone protected and stylish. Discover the best options for durability and design.
Discover the powerful performance and cutting-edge features of the Realme GT 5 Pro through our comprehensive review, highlighting its specs and capabilities.
Realme Neo 7 is almost here! Discover its game-changing features and long-lasting battery that make it a must-have for tech lovers.
Explore the cutting-edge features of the Huawei Watch GT 4 Pro in our comprehensive guide. Unveil the latest innovations and functionalities that make the Huawei Watch GT 4 Pro extraordinary.
Discover the Realme P4 Power 5G! Explore its massive 10,001mAh battery, 144Hz 6.8-inch display, dual cameras, MediaTek Dimensity 7400-Ultra chipset, and fast charging features in our first look and early impressions.



























































