Release Date: 14 Dec, 2023
90% SPEC SCORE
$463
The Realme GT5 Pro comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Extended 5400 mAh... Read More
Realme GT5 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5400mAh
wired, 100W, 1-50% in 12 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme GT5 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~92% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED, Dolby Vision |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8650-AB Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.3 GHz Cortex-X4 & 3x3.2 GHz Cortex-A720 & 2x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.3 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 750 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.12µm, Dual Pixel PDAF, (1/1.43") Aperture size: f/1.7 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 50 MP, 65mm (periscope telephoto), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.6 Focal length: 1.0µm |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60fps gyro-EIS, Dolby Vision |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 5400mAh |
| Charging | 100W, 1-50% in 12 min (advertised) wired, 50W wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (Dolby Atmos certified) |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 161.7 x 75.1 x 9.2 mm (6.37 x 2.96 x 0.36 in) |
| Weight | 218g |
| Color Options | Black, Silver, Orange |
| Water & Dust Resistance | waterproof and dustproof |
| Build | Glass front, aluminum frame glass back or silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 3.2 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | RMX3888 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme GT5 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.

































































