Release Date: 27 May, 2025
83% SPEC SCORE
$408
The Realme GT 7T comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
Realme GT 7T Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8400 Max
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 120W, 50% in 15 min, 100% in 42 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT 7T Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 1800 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | ArmorShell glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8400 Max |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G720 MC7 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 - 128GB, UFS 4.0 - 256/512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 120W, 50% in 15 min, 100% in 42 min wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.4 x 76 x 8.3 mm (6.39 x 2.99 x 0.33 in) |
| Weight | 202g |
| Color Options | IceSense Black, IceSense Blue, Racing Yellow |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| SAR | 1.18 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































