Release Date: 26 Nov, 2025
91% SPEC SCORE
$1,157
The Realme GT 7 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with... Read More
Realme GT 7 Pro Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6500mAh
wired, 120W, 13 min to 50%, 37 min to 100%
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT 7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~89.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, 73mm (telephoto), 0.8µm, multi-directional PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/2.7 Focal length: 0.8µm |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @24fps 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 25mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 120W , 13 min to 50%, 37 min to 100% wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
| Software Updates | up to 3 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162.5 x 76.9 x 8.6 mm (6.40 x 3.03 x 0.34 in) |
| Weight | 222.8g |
| Color Options | Mars Orange, Galaxy Grey, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back (Panda Glass) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 1 3 4 5 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 1 3 5 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5010, RMX5011 |
| In Box Contents | USB to USB-C Cable, Charger |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






























































