Release Date: 08 Jan, 2022
80% SPEC SCORE
$715
The Realme GT2 comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.62-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery life, you can... Read More
Realme GT2 Key Features
Display
6.62 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm)
OS
Android 12
Realme UI 3.0
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
5000mAh
wired, 65W, 100% in 33 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT2 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.62 inches, 105.8 cm² (~85.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 398 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1300 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Adreno (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 660 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 12GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, 24mm (wide), 1.0µm, multi-directional PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 8 MP, 119˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 65W, 100% in 33 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | Realme UI 3.0 |
Design
| Dimensions | 162.9 x 75.8 x 8.6 mm (6.41 x 2.98 x 0.34 in) |
| Weight | 194.5g |
| Color Options | Paper White, Paper Green, Steel Black, Titanium Blue |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 / CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Additional Info
| Models | RMX3310, RMX3312, RMX3311 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



























































