Popular
Release Date: 21 Oct, 2025
101% SPEC SCORE
$561
The Realme GT 8 Pro comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.79-inches sharp QHD display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Realme GT 8 Pro Key Features
Display
6.79 inches (1440x3136 pixels) FHD+
144Hz Refresh rate
Camera
50+200+50 MP (Quad Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5
OS
Android 16
Realme UI 7.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 120W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT 8 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.79 inches, 112.8 cm² (~90.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 508 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM), 7000 nits (peak) |
| HDR | HDR, Dolby Vision |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8850-AC Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Adreno (2x4.6 GHz Oryon V3 Phoenix L + 6x3.62 GHz Oryon V3 Phoenix M) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 840 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Quad camera |
| Primary | 50 MP, 22mm (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 200 MP, 65mm, (periscope telephoto), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/2.6 |
| Tertiary | 50 MP, 16mm, 116˚ (ultrawide), (1/2.88") Aperture size: f/2.0 |
| Features | Ricoh lens, Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS, HDR, Dolby Vision, 10-bit LOG |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 24mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, gyro-EIS, HDR, Dolby Vision |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 120W wired, 50W, , 79 min to 100% wireless |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | Realme UI 7.0 |
Design
| Dimensions | 161.8 x 76.9 x 8.2 mm (6.37 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 214g |
| Color Options | Blue, Green, White |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Build | Glass front, Aluminum frame Fiberglass back or silicone polymer (eco leather) back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 18 19 20 26 28 34 38 39 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 18 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 79 80 81 83 84 89 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!





























































