Release Date: 09 May, 2024
90% SPEC SCORE
$389
The Realme GT Neo6 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Extended 5500 mAh battery life, you can... Read More
Realme GT Neo6 Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
5500mAh
wired, 120W, 1-50% in 10 min (advertised)
Data Updated on: 01 May, 2026
Realme GT Neo6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~91.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 16GB + 512GB, 16GB + 1TB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 120W, 1-50% in 10 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.7 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 191g |
| Color Options | Silver, Green, Purple |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 / CDMA2000 1x |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC, GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Realme GT Neo6 Comparisons
Our Latest Blog
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.

































































