Popular
Release Date: 27 May, 2025
90% SPEC SCORE
$466
The Realme GT 7 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your... Read More
Realme GT 7 Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 8K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9400e
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
wired, 120, 14 min to 50%, 40 min to 100%
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT 7 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~90.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 600 nits (typ), 1600 nits (HBM), 6000 nits (peak) |
| HDR | 2160Hz PWM, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i or ArmorShell glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9400e |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis (1x3.4 GHz Cortex-X4 & 3x2.85 GHz Cortex-X4 & 4x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 MC12 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 1.0µm, PDAF, (1/1.56) Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.64µm |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 4320p @30fps 2160p @30/60/120fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS OIS Dolby Vision HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 21mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.5 Focal length: 0.8µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps, 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 120, 14 min to 50%, 40 min to 100% wired, 7.5 reverse wired, Bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
| Software Updates | up to 4 major Android upgrades, |
Design
| Dimensions | 162.4 x 76.1 x 8.3 mm (6.39 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 206g |
| Color Options | IceSense Black, IceSense Blue, Aston Martin Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | RMX5061 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































