Release Date: 25 Feb, 2025
90% SPEC SCORE
$252
The Realme Neo 7 SE comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with... Read More
Realme Neo 7 SE Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8400 Max
OS
Android 15
Realme UI 6.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 80W, 23 min to 50%
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme Neo 7 SE Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~90.1% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO OLED |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR |
| Protection | Crystal Armor glass |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8400 Max |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali (1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Color spectrum sensor, LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 23mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.4 Focal length: 1.0µm |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, gyro-EIS |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W, 23 min to 50% Wired, 10W Reverse Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | Realme UI 6.0 |
Design
| Dimensions | 162.5 x 76.3 x 8.6 mm (6.40 x 3.00 x 0.34 in) |
| Weight | 212g |
| Color Options | Blue, White, Black |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 8 19 20 28 34 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 20 28 38 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GLONASS, GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), compass, gyro, accelerometer, proximity |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!































































