Release Date: 25 Jun, 2024
89% SPEC SCORE
$465
The Realme GT 6 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Enjoy a lag-free, silky-smooth experience, perfect for gaming and resource-heavy tasks. With a Power through your day with... Read More
Realme GT 6 Key Features
Display
6.78 inches (1264x2780 pixels) FHD
144Hz Refresh rate
Camera
50+50+8 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
Realme UI 5.0
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 120W, 1-50% in 10 min, 100% in 28 min (advertised)
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Realme GT 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.7 cm² (~93.7% screen-to-body ratio) |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 450 ppi |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR | HDR10+, Dolby Vision |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8635 Snapdragon 8s Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.0 GHz Cortex-X4 & 4x2.8 GHz Cortex-A720 & 3x2.0 GHz Cortex-A520) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 735 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.4") Aperture size: f/1.7 |
| Secondary | 50 MP, 47mm (telephoto), PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/2.0 |
| Tertiary | 8 MP, 16mm, 112˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.5 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 120W , 1-50% in 10 min, 100% in 28 min (advertised) wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | Realme UI 5.0 |
Design
| Dimensions | 162 x 75.1 x 8.6 mm (6.38 x 2.96 x 0.34 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Fluid Sliver, Razor Green |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 13 17 18 19 20 26 28 38 39 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 66 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | v5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, Beidou, GALILEO, GLONASS, NavIC, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































































