Popular
Release Date: 25 Jul, 2025
88% SPEC SCORE
$387
The Oppo K13 Turbo Pro comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.8-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through... Read More
Oppo K13 Turbo Pro Key Features
Display
6.8 inches (1280x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
12GB + 256GB
16GB + 256GB
Battery
7000mAh
wired, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo K13 Turbo Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.8 inches, 112.8 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1600 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Adreno 825 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 16GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 27mm (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.4 |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 80W wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 162.8 x 77.2 x 7.3 mm (6.41 x 3.04 x 0.29 in) |
| Weight | 208g |
| Color Options | Silver Knight, Purple Phantom, Midnight Maverick |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 8 19 28 34 38 39 40 41 42 48 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | compass, accelerometer, proximity, Fingerprint (under display, optical), gyro |
Additional Info
| Models | PLE110 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!























































