Release Date: 20 Mar, 2026
86% SPEC SCORE
$196
The Oppo K14 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.75-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day with Outstanding 7000... Read More
Oppo K14 Key Features
Display
6.75 inches (720x1570 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 15
ColorOS 15
Ram & Storage
6GB + 128GB
6GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 7000mAh
Wired, 45W, 33W PPS, 13.5W PD, 37% in 30 min
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Oppo K14 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.75 inches, 111.4 cm² (~85.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 256 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1125 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 6GB + 256GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 7000mAh |
| Charging | 45W, 33W PPS, 13.5W PD, 37% in 30 min Wired, 5W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | ColorOS 15 |
Design
| Dimensions | 166.6 x 78.5 x 8.6 mm (6.56 x 3.09 x 0.34 in) |
| Weight | 216g |
| Color Options | Prism Violet, Prism White, Icy Blue |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass |
Additional Info
| Models | CPH2869 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































