Release Date: 13 Jan, 2025
84% SPEC SCORE
$242
The Huawei Enjoy 70X comes with Android 12, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Huawei Enjoy 70X Key Features
Display
6.78 inches (1224x2700 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+2 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 4K Video
Hardware
Kirin 8000A
OS
Android 12
HarmonyOS 4.2
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-ion (Si/C) 6100mAh
Wired, 40W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Huawei Enjoy 70X Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111.5 cm² (~90.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 437 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| HDR | HDR Vivid |
Performance
| Processor (SoC) | Kirin 8000A |
| CPU | Mali (3x2.19 GHz Cortex-A77 & 3x1.84 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Hexa-core |
| GPU | Mali G610 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 23mm (wide), 1.0µm, dual pixel PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 Focal length: 1.0µm |
| Secondary | 2 MP, (depth) Aperture size: f/2.4 |
| Features | Color Spectrum Sensor, LED Flash, HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p 1080p |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Video Recording | 2160p 1080p |
Battery
| Battery Capacity | 6100mAh |
| Charging | 40W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 12 |
| OS UI | HarmonyOS 4.2 |
Design
| Dimensions | 164 x 74.9 x 8 mm (6.46 x 2.95 x 0.31 in) |
| Weight | 189g |
| Color Options | Black, White, Blue, Green |
| Water & Dust Resistance | Dust and Splash Resistant (Drop resistant up to 1.8m) |
| Build | Glass front, Plastic frame Plastic back or Silicone Polymer back (Eco Leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Compass, Virtual proximity sensing |
Additional Info
| Models | BRE-AL80 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!














































