Release Date: 05 Jun, 2022
73% SPEC SCORE
$130
The Tecno Pop 6 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.1-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Tecno Pop 6 Key Features
Display
6.1 inches (720x1560 pixels) HD
60Hz Refresh rate
Camera
5 MP (Dual Camera)
5 MP Selfie
OS
Android 11
HiOS
Ram & Storage
2GB + 32GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Tecno Pop 6 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.1 inches, 91.3 cm² (~78.4% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | 282 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
Storage
| Memory | 2GB + 32GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 5 MP |
| Secondary | Aperture size: QVGA |
| Features | Dual LED flash |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 5 MP |
| Features | LED flash |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | HiOS |
Design
| Dimensions | 157.8 x 73.8 x 9.7 mm (6.21 x 2.91 x 0.38 in) |
| Color Options | Sea Blue, Lime Green, Sky Blue |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | microUSB 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
Additional Info
| Models | BE7 |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Tecno Pop 6 Comparisons
Our Latest Blog
Looking for a flip phone on a budget? Check out this post for the best 6 flip smartphones under 50000 that you would love to have for sure. Read on
Compare OriginOS 6 vs ColorOS 16 side by side! Discover which Android 16 skin offers better design, AI, performance, and features in 2025.
Looking for the best low-light camera phone? Explore the top smartphones of 2026 offering powerful night mode, AI photography, and sharp low-light shots.
Learn how to fix your Samsung remote not working. From troubleshooting to resetting techniques, restore functionality with these effective solutions.
Samsung Galaxy S27 Ultra may feature a custom Snapdragon 8 Elite Gen 6 Pro chip built on Samsung’s 2nm process. Check specs, performance upgrades, AI features, and launch details.










































