87% SPEC SCORE
$79
The Tecno Pop 8 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.6-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent... Read More
Tecno Pop 8 Key Features
Display
6.6 inches (720x1612 pixels) HD
90Hz Refresh rate
Camera
13+0.08 MP (Single Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Unisoc T606 (12 nm)
OS
Android 13
Ram & Storage
2GB + 64GB
3GB + 64GB
Battery
5000mAh
wired, 10W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Tecno Pop 8 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.6 inches, 104.6 cm² (~84.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | IPS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 267 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T606 (12 nm) |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | Mali (2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MP1 |
Storage
| Memory | 2GB + 64GB, 3GB + 64GB, 4GB + 64GB, 4GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Single camera |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm, AF Aperture size: f/1.8 Focal length: 1.12µm |
| Secondary | 0.08 MP Aperture size: (auxiliary lens) |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 10W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
Design
| Dimensions | 163.7 x 75.6 x 8.6 mm (6.44 x 2.98 x 0.34 in) |
| Color Options | Mystery White, Alpenglow Gold, Magic Skin, Gravity Black |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | No |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
Additional Info
| Models | BG6h, BG6i |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































