78% SPEC SCORE
$213
The Itel S25 Ultra comes with the latest Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Itel S25 Ultra Key Features
Display
6.78 inches (1080x2436 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
32 MP Selfie 1440P Video
Hardware
Unisoc T620
OS
Android 14
itel OS 14.5
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-ion 5000mAh
wired, 18W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Itel S25 Ultra Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 109.9 cm² |
| Display Type | AMOLED |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1400nits (peak) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | Unisoc T620 |
| Fabrication process | 12nm |
| CPU | (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6xX.X GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), AF Aperture size: f/1.6 |
| Secondary | (macro) |
| Tertiary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1440p @30 fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 18W wired, bypass charging |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | itel OS 14.5 |
| Software Updates | up to 2 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | NaN x NaN x 6.9 mm (NaN x NaN x 0.27 in) |
| Weight | 163g |
| Color Options | Bromo Black, Komodo Ocean, Meteor Titanium |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (water splashes) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), unspecified sensors |
Additional Info
| Models | S686LN |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
































