Rumored
89% SPEC SCORE
$473
The vivo S20 Pro will come with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.67-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Long-lasting 5500... Read More
vivo S20 Pro Key Features
Display
6.67 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+50+50 MP (Triple Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9300+
OS
Android 15
OriginOS 5
Ram & Storage
16GB + 512GB
Battery
Si/C 5500mAh
Wired, 90W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo S20 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9300+ |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Immortalis |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G720 MC12 |
Storage
| Memory | 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 50 MP, (telephoto), PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.9 |
| Tertiary | 50 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | 3x optical zoom, Ring-LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5500mAh |
| Charging | 90W Wired, Reverse Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | OriginOS 5 |
Design
| Color Options | Gray |
| Water & Dust Resistance | Dust/Water resistant (up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front, Plastic frame Glass back |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






















































