Release Date: 30 May, 2024
90% SPEC SCORE
$349
The vivo S19 comes with a powerful Android 14, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.78-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh... Read More
vivo S19 Key Features
Display
6.78 inches (1260x2800 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
50 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm)
OS
Android 14
OriginOS 4
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C 6000mAh
wired, PD, 80W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
vivo S19 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.78 inches, 111 cm² (~89.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 453 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 4500 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SM7550-AB Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm) |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Adreno (1x2.63 GHz Cortex-A715 & 3x2.4 GHz Cortex-A715 & 4x1.8GHz Cortex-A510) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 720 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB, 16GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 - 8GB RAM, UFS 3.1 - 12/16GB RAM |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF, (1/1.56") Aperture size: f/1.9 |
| Secondary | 8 MP, 106˚ (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 50 MP, 22mm (wide) Aperture size: f/2.0 |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | PD, 80W wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 14 |
| OS UI | OriginOS 4 |
Design
| Dimensions | 163.6 x 75.7 x 7.2 mm (6.44 x 2.98 x 0.28 in) |
| Weight | 193g |
| Color Options | Gray, Peach, Light Blue |
| Water & Dust Resistance | dust and water resistant |
| Build | Glass front, plastic frame glass back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 / CDMA 800 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 4 5 7 8 18 19 26 28 34 38 39 40 41 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 8 28 38 40 41 77 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, apTX Adaptive |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | V2364A |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!



















































