Release Date: 17 Mar, 2026
86% SPEC SCORE
$355
The Poco X8 Pro 5G comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.59-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Power through your day... Read More
Poco X8 Pro 5G Key Features
Display
6.59 inches (1268x2756 pixels) UHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8500 Ultra
OS
Android 15
HyperOS 3
Ram & Storage
8GB + 256GB
8GB + 512GB
Battery
6500mAh
Wired, 100W, 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Poco X8 Pro 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.59 inches, 106.4 cm² (~89.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 460 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8500 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G720 MC8 |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 8GB + 512GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6500mAh |
| Charging | 100W, , 100W PPS, PD3.0, 100% in 48 min Wired, 27W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 3 |
Design
| Dimensions | 157.5 x 75.2 x 8.4 mm (6.20 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 201.5g |
| Color Options | Black, White, Mint Green |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 71 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 66 71 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Additional Info
| Models | 2511FPC34G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco X8 Pro 5G Comparisons
Our Latest Blog
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Dive into the exciting Poco X7 Pro Iron Man Edition! Explore its unique design, powerful specs, and special features inspired by the iconic Marvel superhero.












































