Release Date: 17 Mar, 2026
91% SPEC SCORE
$494
The Poco X8 Pro Max 5G comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.83-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 8500 mAh... Read More
Poco X8 Pro Max 5G Key Features
Display
6.83 inches (1280x2772 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 9500s
OS
Android 16
HyperOS 3
Ram & Storage
12GB + 256GB
12GB + 512GB
Battery
Si/C Li-Ion 8500mAh
wired, 100W, 100W PPS, PD3.0
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Poco X8 Pro Max 5G Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.83 inches, 114.5 cm² (~90.3% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 447 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 2000 nits (HBM), 3500 nits (peak) |
| HDR | 3840Hz PWM, Dolby Vision, HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 9500s |
| Fabrication process | 3nm |
| CPU | Immortalis |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Immortalis G925 MC12 |
Storage
| Memory | 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (Wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED Flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps gyro-EIS, HDR10+ |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Video Recording | 1080p @30/60fps, |
Battery
| Battery Capacity | 8500mAh |
| Charging | 100W, , 100W PPS, PD3.0 wired, 27W reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos) |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | HyperOS 3 |
Design
| Dimensions | 162.9 x 77.9 x 8.2 mm (6.41 x 3.07 x 0.32 in) |
| Weight | 218g |
| Color Options | Black, White, Blue |
| Water & Dust Resistance | (market/region dependent) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i), aluminum frame glass back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | CDMA 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, apTX HD, LHDC |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, compass, proximity |
Additional Info
| Models | 2602BPC18G |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco X8 Pro Max 5G Comparisons
Our Latest Blog
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.
The iPhone 18 Pro & Pro Max, launching in September 2026, will feature the A20 Pro chip, under-display Face ID, upgraded cameras, and 120Hz OLED displays. Prices range from ₹1.35L to $1,199.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.

















































