Release Date: 09 Jan, 2025
86% SPEC SCORE
$374
The Poco X7 Pro comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a large 6.67-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6550 mAh... Read More
Poco X7 Pro Key Features
Display
6.67 inches (1220x2712 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8 MP (Dual Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
MediaTek Dimensity 8400 Ultra
OS
Android 15
HyperOS 2
Ram & Storage
8GB + 256GB
12GB + 256GB
Battery
Si/C Li-Ion 6550mAh
Wired, PD3.0, 90, 100% in 42 min
Data Updated on: 10 Apr, 2026
Poco X7 Pro Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.67 inches, 107.4 cm² (~88.8% screen-to-body ratio) |
| Display Type | AMOLED |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 446 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1400 nits (HBM), 3200 nits (peak) |
| HDR | HDR10+ |
| Protection | Corning Gorilla Glass 7i |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 8400 Ultra |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | 1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | 1x3.25 GHz Cortex-A725 & 3x3.0 GHz Cortex-A725 & 4x2.1 GHz Cortex-A725 G720 MC7 |
| GPU Core | Mali |
Storage
| Memory | 8GB + 256GB, 12GB + 256GB, 12GB + 512GB |
| Storage type | UFS 4.0 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/1.95") Aperture size: f/1.5 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 15mm (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | 2160p @24/30/60fps 1080p @30/60/120/240/960fps, HDR10+, gyro-EIS, OIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 25mm (wide), 0.7µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.7µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6550mAh |
| Charging | PD3.0, 90, 100% in 42 min Wired, Reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | HyperOS 2 |
Design
| Dimensions | 160.8 x 75.2 x 8.3 mm (6.33 x 2.96 x 0.33 in) |
| Weight | 198g |
| Color Options | Black, Yellow, White, Green, Red (Iron Man Edition |
| Water & Dust Resistance | Dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 7i) plastic back, silicone polymer back (eco leather) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 18 19 20 26 28 38 40 41 42 48 66 |
| 5G bands | 5G 1 2 3 5 7 8 20 26 28 38 40 41 48 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.4/6.0, A2DP, LE, apTX HD |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (G1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), NavIC (L5) |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | Yes |
| USB Version | type-C v2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | 2412DPC0AG |
| SAR | 1.09 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Poco X7 Pro Comparisons
Our Latest Blog
Dive into the exciting Poco X7 Pro Iron Man Edition! Explore its unique design, powerful specs, and special features inspired by the iconic Marvel superhero.
Discover the Poco M7 Pro 5G cases or covers. Explore factors to consider when selecting a cover for your mobile phone.
POCO reveals chipset details for the X8 Pro series. The X8 Pro gets Dimensity 8500 Ultra while the X8 Pro Max uses Dimensity 9500s for near-flagship performance.
Get a hands-on experience of the Poco F8 Pro in this detailed 2025 review. Explore its real-world performance, display quality, camera results, battery life, and overall value before you buy.
Are you planning to buy a new phone this festive season? Here is a detailed description of the POCO M7 Pro 5G phone that will be launched on December 17.

















































