Release Date: 17 Mar, 2026
89% SPEC SCORE
$137
The Samsung Galaxy M17e comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional 6000 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy M17e Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Dimensity 6300
OS
Android 16
One UI 8
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
Li-ion 6000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy M17e Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 650 nits (typ), 800 nits (HBM) |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Dimensity 6300 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, 26mm (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 8 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 8.2 mm (6.59 x 3.05 x 0.32 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Blitz Blue, Vibe Violet |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 26 28 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, Proximity, compass, gyro |
Additional Info
| Models | SM-M076B, SM-M076B/DS |
| SAR | 1.12 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!









































































