Release Date: 11 Apr, 2023
92% SPEC SCORE
$206
The Samsung Galaxy M54 comes with the recent Android 13, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. Get smooth, responsive performance for effortless day-to-day usage. With a Power through your day with Exceptional... Read More
Samsung Galaxy M54 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2400 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
108+8+2 MP (Triple Camera)
32 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1380 (5 nm)
OS
Android 13
One UI 5.1
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy M54 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~85% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED Plus |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 393 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali-G68 (4x2.4 GHz Cortex-A78 |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali-G68 MP5 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 108 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm Aperture size: f/2.2 Focal length: 0.8µm |
| Video Recording | 2160p @30fps, 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 25W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 13 |
| OS UI | One UI 5.1 |
Design
| Dimensions | 164.9 x 77.3 x 8.4 mm (6.49 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 199g |
| Color Options | Dark Blue, Silver |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 28 40 41 66 77 78 SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-M546B, SM-M546B/DS |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































































