Rumored
Release Date: 28 Jun, 2026
87% SPEC SCORE
$209
The Samsung Galaxy M37 will come with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a huge 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Good 5000 mAh battery... Read More
Samsung Galaxy M37 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2412 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+32+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos
OS
Android 16
One UI 7
Ram & Storage
6GB + 128GB
8GB + 128GB
Battery
5000mAh
Wired
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy M37 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos |
| CPU | Mali |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali |
Storage
| Memory | 6GB + 128GB, 8GB + 128GB, 8GB + 256GB, 8GB + 512GB |
| Storage type | UFS 2.2 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 32 MP |
| Tertiary | 5 MP |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | No |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | Wired, reverse wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Positioning | GPS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | accelerometer, gyro, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!







































































