Popular
Release Date: 17 Apr, 2025
85% SPEC SCORE
$327
The Samsung Galaxy M56 comes with the latest Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. Experience smooth transitions and quick responsive performance for everyday use. With a Average... Read More
Samsung Galaxy M56 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
120Hz Refresh rate
Camera
50+8+2 MP (Triple Camera)
12 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 1480
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
8GB + 128GB
8GB + 256GB
Battery
Li-Ion 5000mAh
wired, 45W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy M56 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches (~89% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED+ |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 382 ppi |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness | 1200 nits |
| Protection | Gorilla Glass Victus+ |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1480 |
| Fabrication process | 4nm |
| CPU | Xclipse (4x2.75 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Xclipse 530 |
Storage
| Memory | 8GB + 128GB, 8GB + 256GB |
| Storage type | UFS 3.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (wide), PDAF Aperture size: f/1.8 |
| Secondary | 8 MP, (ultrawide) Aperture size: f/2.2 |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.4 |
| Features | LED flash, Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30/60fps gyro-EIS OIS 10-bit HDR |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 12 MP, (wide) Aperture size: f/2.2 |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 45W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 162 x 77.3 x 7.2 mm (6.38 x 3.04 x 0.28 in) |
| Weight | 180g |
| Color Options | Black, Light Green |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus+), plastic frame Glass back (Gorilla Glass Victus+) |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 1 3 5 8 28 40 41 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), Accelerometer, Gyro Sensor, Proximity, Compass |
Additional Info
| Models | SM-M566B, SM-M566B/DS |
| SAR | 0.71 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M56 Comparisons
Our Latest Blog
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.
Samsung’s Galaxy S series has always been one of the most preferred Android devices in the market. Most Android users prefer buying Samsung Galaxy S series phones. This lineup has become a major hit ever since its release in the year 2010. The tech giant goes above and beyond to bring new and more advanced […] The post Strong Sales of the Galaxy S26 Ultra May Set Up a Predictable S27 Ultra first appeared on TechSpecs Info.
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.














































































