Release Date: 01 Oct, 2025
94% SPEC SCORE
$75
The Samsung Galaxy M07 comes with Android 16, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a massive 6.7-inches HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Good 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. ... Read More
Samsung Galaxy M07 Key Features
Display
6.7 inches (720x1600 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50 MP (Dual Camera)
8 MP Selfie 1080P Video
Hardware
MediaTek Helio G99
OS
Android 16
One UI 7
Ram & Storage
4GB + 64GB
Battery
5000mAh
Wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy M07 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 108.4 cm² (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | 262 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
Performance
| Processor (SoC) | MediaTek Helio G99 |
| Fabrication process | 6nm |
| CPU | Mali (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G57 MC2 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Dual camera |
| Primary | 50 MP, (wide), 0.64µm, PDAF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 8 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | Yes |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 16 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 167.4 x 77.4 x 7.6 mm (6.59 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 184g |
| Color Options | Black |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front, Plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 3 5 7 8 20 28 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | No |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
Additional Info
| Models | SM-M075F/DS, SM-M075F |
| SAR | 0.24 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!










































































