Release Date: 26 Jul, 2021
87% SPEC SCORE
$142
The Samsung Galaxy M21 2021 comes with Android 11, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.4-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 60Hz refresh rate With a Power through your day with Remarkable 6000 mAh battery life, you can stay... Read More
Samsung Galaxy M21 2021 Key Features
Display
6.4 inches (1080x2340 pixels) FHD
60Hz Refresh rate
Camera
48+8+5 MP (Triple Camera)
20 MP Selfie 4K Video
Hardware
Exynos 9611 (10nm)
OS
Android 11
One UI 3.1 Core
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 6000mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy M21 2021 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.4 inches, 100.5 cm² (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 403 ppi |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Brightness | 420 nits (peak) |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 9611 (10nm) |
| Fabrication process | 10nm |
| CPU | Mali (4x2.3 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Mali G72 MP3 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 48 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.0") Aperture size: f/2.0 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 123˚ (ultrawide), 1.12µm, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps 720p @240fps, gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 20 MP, 26mm (wide) Aperture size: f/2.2 |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 6000mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| Sound Jack | 3.5 |
Software & OS
| Operating System | Android 11 |
| OS UI | One UI 3.1 Core |
Design
| Dimensions | 159 x 75.1 x 9 mm (6.26 x 2.96 x 0.35 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Charcoal Black, Arctic Blue |
| Build | Glass front, plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 7 8 20 38 40 41 |
| Speed | HSPA / LTE |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-M215G, SM-M215G/DS |
| SAR | 0.47 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M21 2021 Comparisons
Our Latest Blog
Phone bills are increasing day by day. Almost every cellular service provider charges high monthly fee, making it essential for users to look for low-cost mobile carriers. And that’s when smaller wireless providers come into play. Smaller wireless cellular service providers offer less expensive alternatives to major carriers that too without long contracts or hidden […] The post What Tello Mobile Really Offers: Budget Gem or Hidden Trade-Offs? first appeared on TechSpecs Info.
When it comes to innovative designs and a seamless user experience, Apple’s iPhones top the list. The American tech giant goes above and beyond to offer unique and thoughtfully crafted experiences that seamlessly blend design, performance, and usability. The brand is already generating buzz for its upcoming first-ever foldable iPhone that is expected to arrive […] The post A Closer Look at Apple’s Foldable iPhone Concept: Thin Body, Bold Camera, Odd Inputs first appeared on TechSpecs Info.
Apple has recently launched its newest iOS 26.5 update with several useful improvements that ensure seamless everyday user experience. The new iOS 26.5 mainly offers smart features and fixes for smaller issues. Users who have already updated their devices with the latest iOS 26.5 update claim that the new iOS update feels more polished and […] The post What’s New in iOS 26.5? 6 Features Explained first appeared on TechSpecs Info.
Apple is one of the brands that puts its customers at the center of everything it does. Recently, the tech giant released iOS 26.4.2. Some users may not find it an exciting release; however, it is one of the most important updates for iPhone users. Unlike feature-heavy updates that introduce major design changes or new […] The post What’s New in iOS 26.4.2: Key Fixes and Security Updates first appeared on TechSpecs Info.
Phone brands these days are going above and beyond to offer users with unique experience. And one such brand is OPPO. The Chinese tech giant goes all out to deliver an exceptional user experience at every step and the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit is the example. The OPPO Find X9 Ultra […] The post Hands-On With the OPPO Find X9 Ultra Hasselblad Earth Explorer Kit first appeared on TechSpecs Info.












































































