83% SPEC SCORE
$217
The Samsung Galaxy M40 comes with Android 9, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a big 6.3-inches Crystal-clear Full HD+ display, perfect for both work and entertainment. With a Average 3500 mAh battery life, you can stay powered throughout the day without frequent charging. Price... Read More
Samsung Galaxy M40 Key Features
Display
6.3 inches (1080x2340 pixels) FHD
Camera
32+8+5 MP (Triple Camera)
16 MP Selfie 4K Video
Hardware
Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm)
OS
Android 9
One UI 3.1
Ram & Storage
4GB + 64GB
6GB + 128GB
Battery
Li-Po 3500mAh
wired, 15W
Data Updated on: 01 May, 2026
Samsung Galaxy M40 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.3 inches, 97.4 cm² (~84.9% screen-to-body ratio) |
| Display Type | PLS LCD |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 409 ppi |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
Performance
| Processor (SoC) | Qualcomm SDM675 Snapdragon 675 (11 nm) |
| Fabrication process | 11nm |
| CPU | Adreno (2x2.0 GHz Kryo 460 Gold & 6x1.7 GHz Kryo 460 Silver) |
| CPU cores | Octa-core |
| GPU | Adreno 612 |
Storage
| Memory | 4GB + 64GB, 6GB + 128GB |
| Storage type | eMMC 5.1 |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 32 MP, 26mm (wide), 0.8µm, PDAF, (1/2.8") Aperture size: f/1.7 Focal length: 0.8µm |
| Secondary | 8 MP, 12mm (ultrawide), 1.12µm, PDAF, (1/4.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 5 MP, (depth) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @30fps 1080p @30fps |
| Autofocus | Yes |
| OIS | No |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 16 MP, 26mm (wide), 1.0µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.0µm |
| Features | HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 3500mAh |
| Charging | 15W wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 9 |
| OS UI | One UI 3.1 |
| Software Updates | Android 11 |
Design
| Dimensions | 155.3 x 73.9 x 7.9 mm (6.11 x 2.91 x 0.31 in) |
| Weight | 168g |
| Color Options | Seawater Blue, Midnight Blue, Cocktail Orange |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1 3 5 8 40 41 |
| Speed | HSPA 42.2 5.76 / LTE (2CA) Cat6 400 50 |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | Yes |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Additional Info
| Models | SM-M405F, SM-M405FN, SM-M405G |
| SAR | 0.20 W/kg (head) W/kg (head) |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!
Samsung Galaxy M40 Comparisons
Our Latest Blog
Today’s smartphone market is versatile with devices full of features and affordable prices. Almost everyday there is a new device that hits the market. Among several new ones, the Vivo X300 FE has grabbed attention this time. After spending some time with the phone, it is safe to say that the brand has gone above […] The post Vivo X300 FE Hands-On Experience first appeared on TechSpecs Info.
The smartphone market is now very competitive, especially in the mid-range category. Smartphone rands are now coming up with affordable devices that include premium features. One such device is Infinix Not 60 Ultra. This phone is gaining immense traction for its affordability and premium features. It does not only offer a stylish look, but also […] The post Infinix Note 60 Ultra Review: Style, Power, and Everyday Performance first appeared on TechSpecs Info.
Everyone wants a smartphone that is incredibly speedy, runs apps swiftly, and has the longest battery life. After a few months, we discovered that the phone is not as quick as it was in the past. We would have purchased a brand-new, glossy phone that works much faster and lasts a few days on a […] The post Speed Up Your Android: A Few Easy Tips to Make Your Phone Faster first appeared on TechSpecs Info.
Smartphone market is swamped with unlimited devices. And each device come with outstanding features, offering top-level performance, beautiful camera setup and premium designs. But the whole thing boils down to one fact – which device actually manages all three in a way that feels complete. And that’s when the X9 Ultra tops the list. OPPO […] The post OPPO Find X9 Ultra Review: Flagship Camera Meets Premium Design first appeared on TechSpecs Info.
Motorola has officially revealed prices for the Razr Fold UK customers. The much-awaited Razr Fold has already become a sensation after Motorola revealed pictures, videos and early specifications at CES 2026 in Las Vegas. The brand has already started pre-orders in the UK, while its official launch details for the U.S. are still not confirmed. […] The post UK Pricing Revealed for the Motorola Razr Fold — Will the US Follow Suit? first appeared on TechSpecs Info.













































































