Release Date: 13 Oct, 2025
89% SPEC SCORE
$138
The Samsung Galaxy M17 comes with a powerful Android 15, ensuring enhanced functionality and smooth multitasking. It features a extra-large 6.7-inches sharp FHD+ display, perfect for both work and entertainment. thanks to its 90Hz refresh rate With a Average 5000 mAh battery life, you can stay powered throughout the day... Read More
Samsung Galaxy M17 Key Features
Display
6.7 inches (1080x2340 pixels) FHD
90Hz Refresh rate
Camera
50+5+2 MP (Triple Camera)
13 MP Selfie 1080P Video
Hardware
Exynos 1330
OS
Android 15
One UI 7
Ram & Storage
4GB + 128GB
6GB + 128GB
Battery
5000mAh
Wired, 25W
Data Updated on: 14 Apr, 2026
Samsung Galaxy M17 Price and Full Specifications
Display
| Screen Size | 6.7 inches, 110.2 cm² (~86% screen-to-body ratio) |
| Display Type | Super AMOLED |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | 385 ppi |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness | 1100 nits (HBM) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
Performance
| Processor (SoC) | Exynos 1330 |
| Fabrication process | 5nm |
| CPU | Mali (2x2.4 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| CPU cores | Octa-Core |
| GPU | Mali G68 MP2 |
Storage
| Memory | 4GB + 128GB, 6GB + 128GB, 8GB + 128GB |
Camera
REAR CAMERA | |
| Type | Triple camera |
| Primary | 50 MP, (Wide), 0.64µm, AF, (1/2.76") Aperture size: f/1.8 Focal length: 0.64µm |
| Secondary | 5 MP, (ultrawide), 1.12µm, (1/5.0") Aperture size: f/2.2 Focal length: 1.12µm |
| Tertiary | 2 MP, (macro) Aperture size: f/2.2 |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @30fps gyro-EIS |
| Autofocus | Yes |
| OIS | Yes |
FRONT CAMERA | |
| Primary | 13 MP, (wide), 1.12µm Aperture size: f/2.0 Focal length: 1.12µm |
| Video Recording | 1080p @30fps, |
Battery
| Battery Capacity | 5000mAh |
| Charging | 25W Wired |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
Software & OS
| Operating System | Android 15 |
| OS UI | One UI 7 |
| Software Updates | up to 6 major Android upgrades |
Design
| Dimensions | 164.4 x 77.9 x 7.5 mm (6.47 x 3.07 x 0.30 in) |
| Weight | 192g |
| Color Options | Moonlight Silver, Sapphire Black |
| Water & Dust Resistance | Dust protected and water resistant (water splashes) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), plastic frame plastic back |
| Sim Card Types | Nano-SIM + Nano-SIM |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE 1 2 3 4 5 7 8 12 17 20 26 28 38 40 41 66 |
| 5G bands | 5G 1 3 5 7 8 28 40 41 66 77 78 |
| Speed | HSPA / LTE / 5G |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| Positioning | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| Infrared-port | No |
| USB Version | USB Type-C 2.0 |
Sensors & Features
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Disclaimer: Information here may not be 100% accurate; please verify specs and prices on the retailer's website before buying. This page contains affiliate links. We may earn a commission if you make a purchase through them, at no extra cost to you. Thanks for your support!






































































